"H. Cahit Öztelli" Şeyh Nusrettin Tekkesi'ni 1940’larda Müftü Arif Kılıç ile birlikte ziyâret eder ve daha sonra şunları yazmaktadır :

“Zile’ye yedi kilometre uzaklıkta ve istasyon yakınlarında kendi adı ile anılan ve Tekke de denilen köyde yatmakta olan bir azizdir. Otuz yıl önce Zile Müftüsü merhum Arif Kılıç ile birlikte bu köye gitmiştik.
Evliya Çelebi’nin söz konusu ettiği dut ağacını da gördük. Ne yazık ki, tekkelerin kapatılması sırasında “İnkılâp yobazı” bir kaymakam tarafından ağacın kestirildiğini söylerler. Yerden başlamak üzere ancak bir metre kadar gövdesi kalmıştı, kurumuştu. Yedi - sekiz yüzyıllık eseri kendi eli ile yok eden acaba başka uluslar var mıdır?

Köylüler bu ağacın gövde kabuklarının tütsüsü ile sıtmanın iyi olduğunu söylediler. Evliya Çelebi üç yüzyıl önce de böyle olduğunu bildiriyor.”

7 Nisan 2013 Pazar

"Şeyhnusrettin Hz" Anma Etkinlikleri Daveti

13 Nisan 2013 Cumartesi Günü
    [Saat]
    11:00 - 14:00

Tokat Zile Şeyhnusrettin Köyü (Tekke), IV. Kutlu Doğum Haftası ve "Şeyhnusrettin Hz" Anma Etkinlikleri 13 Nisan 2013 Cumartesi günü 11.00-14:00 saatleri arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecektir. Tüm Müslümanlar davetlidir....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder