"H. Cahit Öztelli" Şeyh Nusrettin Tekkesi'ni 1940’larda Müftü Arif Kılıç ile birlikte ziyâret eder ve daha sonra şunları yazmaktadır :

“Zile’ye yedi kilometre uzaklıkta ve istasyon yakınlarında kendi adı ile anılan ve Tekke de denilen köyde yatmakta olan bir azizdir. Otuz yıl önce Zile Müftüsü merhum Arif Kılıç ile birlikte bu köye gitmiştik.
Evliya Çelebi’nin söz konusu ettiği dut ağacını da gördük. Ne yazık ki, tekkelerin kapatılması sırasında “İnkılâp yobazı” bir kaymakam tarafından ağacın kestirildiğini söylerler. Yerden başlamak üzere ancak bir metre kadar gövdesi kalmıştı, kurumuştu. Yedi - sekiz yüzyıllık eseri kendi eli ile yok eden acaba başka uluslar var mıdır?

Köylüler bu ağacın gövde kabuklarının tütsüsü ile sıtmanın iyi olduğunu söylediler. Evliya Çelebi üç yüzyıl önce de böyle olduğunu bildiriyor.”

14 Nisan 2013 Pazar

ZİLE TEKKE KÖYÜNDE ANMA VE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ

Zile Şeyhnusrettin Köyü (Tekke)
4. Kutlu Doğum Haftası ve "Şeyhnusrettin Hz." Anma Etkinlikleri 13 Nisan 2013 Cumartesi günü 11.00-14:00 saatleri arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleşti. Köy Camiindeki Mevlid-i Şerif okunmasıyla başlayan programa, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel,Garnizon Komutanı Hüseyin Direk, Zile Müftüsü İlyas AKYAZI,Zile Milli Eğitim Müdürü  Seyfi Göktekin, Akparti ilçe başkanı Yusuf Güzel, çok sayıda ilçemiz ve çevre köylerden gelen misafirler katıldı.

 İlçe Müftüsü Mevlid-i şerif programının sonunda yaptığı konuşmada, Şeyhnurettin Hz. hakkında bilgi vererek, tasavvuf ve tarikatların insanın nefsini terbiye etmedeki öneminden bahsederek Şeyh Edebali'nin şu sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Cahil ile dost olma, ilim bilmez, irfan bilmez, söz bilmez; üzülürsün.
Saygısızla dost olma, usul bilmez, adap bilmez, sınır bilmez; üzülürsün.
Görgüsüzle dost olma, yol bilmez, yordam bilmez, kural bilmez; üzülürsün.
Namertle dost olma, mertlik bilmez, yürek bilmez,dost bilmez; üzülürsün.

 Okunan 22 hatim, 1350 yasin-i şerif, 868 bin tevhid, 645 bin salevat ve 16700 ihlas ile Mevlid-i şerifin duasının yapılmasını müteakip, huşulu bir cemaat ile öğle namazı eda edildi.

 Namazdan önce ve sonra,  gelen misafirler şeyhnusrettin hazretlerinin kabrini ziyaret ederek fatiha okudular.Cami bahçesinde misafirlere yemek ikramıyla program sona erdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder